Tijekom prosinca 2007. u nizu posebnih izvedbi HNK u Varaždinu u režiji Dunje Tot Šubajković izvodio je glazbenu igru u jednom činu (tri slike) Božićna priča hrvatskog skladatelja Rudolfa Matza, napisanu i prvi put izvedenu daleke 1937. u Zagrebu.
Predstava traje 75 minuta s jednom stankom, a premijerno je izvedena 15. prosinca 2007. godine.
Božićna priča ljupka je glazbena minijatura koja nosi sva stilska obilježja svoga kompozitora: jednostavnost glazbene materije, ukorjenjenost u narodni melos, preglednu glazbenu strukturu i scenski šarm. Riječ je o prigodnoj operi, zapravo malom mjuziklu, koji govori o siromaštvu, čudima, obitelji i ljubavi. Radnja se zbiva u malom zagorskom selu, a glavni sudionici su djeca, jer ona još vjeruju u čuda. Božićni su praznici svugdje u svijetu, pa i u nas, dani opraštanja, obitelji, sloge, izmirenja, ljubavi i prije svega darivanja. Ne radi se samo o materijalnim poklonima, već i o duhovnim. Ti su dani isto tako dani radosti pa stoga i Božićna priča ima sretni završetak kao prirodnu posljedicu svoje dramske radnje. Iako veoma jednostavna, priča te glazbene igre puna je scenskih mogućnosti i upravo zbog svoje jednostavnosti ne upada u kič. Prethodna izvedba ovog djela bila je 1992. u HNK u Zagrebu.Dirigent je Anđelko Igrec, scenografi Aleksandar Augustinčić i Željko Prstec, kostimografkinja Diana Kosec-Bourek, koreografkinja Sonja Kastl, dizajn svjetla Aleksandar Augustinčić i Slaven Edvin Bot, kreator lutaka Zlatko Bourek, stručni suradnik za glazbu Saša Britvić, studij opernih uloga Saša Britvić i Darija Hreljanović, voditeljica zbora Darija Hreljanović, voditeljica dječjeg zbora Štigleci Rajka Grabar, korepetitori Anđelko Igrec i Vladimir Ščedrov, asistentica redateljice Ksenija Krčar, asistent scenografa Slaven Edvin Bot, suradnica kostimografkinje Elvira Ulip, asistenti koreografkinje Vlasta Rittig i Dinko Bogdanić.
Izvode: Saša Ivaci (Slavić, seljak), Blanka Tkalčić Breglec / Jelena Štefanić / Doroteja Ilčić (Maruša, njegova žena), Toma Ilčić / Jurica Marčec (Miško, Slavićev sin), Paula Ilčić / Franka Kos (Janica, Slavićeva kći), Berislav Tomičić (Imbro, susjed), Ivanka Boljkovac / Nikolina Virgej (Bara, njegova žena), Zoran Kelava, Zdenko Brlek, Davor Dokleja (Jakov, Mikulec, Jandraš), Eva Maria Marschall (Marija, Majka Božja), Saša Ivaci (Sveti Josip), Blanka Tkalčić Breglec / Jelena Štefanić / Doroteja Ilčić (Anđeo Gabrijel), Zdenko Brlek, Zoran Kelava, Davor Dokleja (Sveta Tri Kralja), Ivana Hlapić (animacija lutaka).
U predstavi sudjeluju i Varaždinski komorni orkestar, Mješoviti zbor HNK u Varaždinu, Dječji zbor Štigleci i polaznici Udruge klasičnog baleta Vindija, Varaždin.
Večernji list navodi da je tradicionalnu pučku popijevku Narodi nam se Kralj Nebeski pjevala publika s izvođačima na subotnjoj premijeri “Božićne priče” hrvatskog skladatelja Rudolfa Matza koju je režirala Dunja Tot Šubajković. Priča o siromašnoj obitelji drvodjelje Slavića (Saša Ivaci, mladi hrvatski bariton), u zagorskom selu koja na Badnjak dijeli svoj skromni kruh – kuružnjak – sa svim namjernicima odvija se s pričom o svađi i pomirenju dva brata. Glavna su lica te božićne priče djeca – Miško (Toma Ilčić), a on zajedno sa sestricom Janicom (Paula llčić) zaspi gladan i usni betlehemsku priču o rođenju i darivanju maloga Jezušeka.
Božićno vrijeme je vrijeme darivanja, no danas se često zaboravlja da je smisao darivanja zapravo davanje, a ne primanje. To je i vrijeme praštanja, što nam svojim primjerom pokazuju susjedi Bara i Imbro, koje igraju Ivanka Boljkovac i Berislav Tomičić. Oni na Badnjak u okrilje obitelji primaju razmetnoga brata Jakova i njegovu obitelj. Zanimljivo je da je taj glazbeni dragulj R. Matza na varaždinskoj pozornici okupio gotovo stotinu izvođača, a cijela je druga slika balet anđela koji su vrlo profesionalno izveli polaznici Udruge klasičnog baleta Vindija. Pod dirigentskim vodstvom Anđelka Igreca, Varaždinski komorni orkestar, Mješoviti zbor HNK i Dječji zbor Štigleci tu su glazbenu minijaturu pretvorili u prekrasan božićni dar za gledatelje svih generacija, navodi Julijana Marčec u Večernjem listu.
U osvrtu na Božićnu priču objavljenom u Vijencu pod naslovom Darivanje ljubavi Višnja Požgaj piše da su u božićno vrijeme posebno dragocjeni darovi koji nisu ovisni samo o materijalnim dobrima, nego iskazuju blagost, dobrotu, vjeru i ljubav, a upravo je takva Božićna priča varaždinskoga Hrvatskog narodnog kazališta prikazana toplo, jednostavno i iskreno, sa sretnim završetkom, uz dirljivu božićnu pjesmu u izvedbi svih sudionika uključujući zadovoljnu dječju i odraslu publiku. (Cijeli tekst pročitajte ovdje.)
Od 1. do 5. prosinca u tri varaždinska kazališna prostora (velika koncertna dvorana, velika kazališna dvorana i MMC Kult) ansambl HNK u Varaždinu i gosti izvodili su prigodni igrokaz na kajkavskom jeziku Sveti Mikula.
Autorica teksta je Vesna Kosec-Torjanac, a predstavu je režirao Zlatko Bourek koji je ujedno i kreator živopisnih lutaka te scenograf. Kostimografkinja je Diana Kosec-Bourek, skladatelj Dragutin Novaković Šarli, dok je savjetnica za jezik Vesna Kosec-Torjanac.
U predstavi su nastupali: Zoran Kelava (Petrica Kerempuh), Dubravko Torjanac (Gradonačelnik), Davor Dokleja (Stražar i Sveti Mikula), Mirjana Sinožić (Krampus), Jelena Vugrinec (Micika), Marija Krpan (Štefica) i Zdenko Brlek (Sveti Mikula).