U srijedu, 24. rujna i četvrtak 25. rujna u održane su svečane premijere komedije Dundo Maroje koju je Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu odlučilo postaviti uključujući se u proslavu godine Marina Držića.
Predstava se izvodi u režiji gosta iz Rusije Vasilija Senina. Dramaturg predstave je Vladimir Stojsavljević, jezična savjetnica Marija Kohn, scenograf i oblikovatelj svjetla sam redatelj, kostimografkinja Doris Kristić, koreografkinja Davorka Čorko-Rodeš, a autor scenske glazbe Frano Đurović. Pročitajte tekst o predstavi dramaturga Vladimira Stojsavljevića. koji ističe da je odnos oca i sina, kao odnos tradicije i novoga, najčešća tema nove dramaturgije. Komedija Dundo Maroje kao centralnu temu to opisuje gotovo prije pet stoljeća. Pročitajte tekst koji je o ovoj predstavi napisao redatelj Vasilij Senjin.
U predstavi Dundo Maroje, čiji je javni generalni pokus održan u petak, 8. kolovoza u sklopu Ljeta u Varaždinu, a pretpremijera 13. kolovoza na Dubrovačkim ljetnim igrama, sudjeluju Ljiljana Bogojević (Dugi nos), Sreten Mokrović (Dundo Maroje), Stjepan Perić (Maro), Mijo Pavelko (Bokčilo), Berislav Tomičić (Popiva), Helena Minić (Pera), Vesna Stilinović (Baba Perina), Jagoda Kralj Novak (Laura), Sunčana Zelenika Konjević (Petrunjela), Ivica Pucar (Ugo Tudešak), Đorđe Kukuljica (Pomet), Anđelko Petric (Niko), Šiško Horvat Majcan (Pijero), Zoran Kelava (Vlaho), Hana Hegedušić (Sadi), Zdenko Brlek (Kapetan) i dr.
Pogledajte cijeli autorski tim predstave.
Marin Držić, zvan Vidra, pjesnik, dramatičar, autor političkih tekstova i glumac, rođen u Dubrovniku 1508., a umro u Veneciji 1567., jedan je od najvećih hrvatskih književnika i jedan od najinovativnijih stvaratelja svoga doba. Njegova djela su bitno nadišla sve što je prije njega napisano na našemu jeziku. Iza vedrih fasada Držićevih komedija i pastorala, krije se pesimističnno lice čovjeka koji je shvatio da proklamirani ideali renesanse neće nikada biti ostvareni. Po tome, Držić je ne samo najznačajniji autor hrvatskoga manirizmam nego i pisac naraštaja s početka trećega tisućljeća. Ove, 2008. godine, Hrvatska nizom događanja obilježava pet stoljeća njegova rođenja.
Dundo Maroje najslavnija je Držićeva komedija. Praizvedena je 1551. u Vijećnici Kneževa dvora. U njoj su prikazana zbivanja u Rimu kamo za vrijeme Svete godine 1550. dolaze mnogobrojni Dubrovčani, a među njima i stari Dundo Maroje, da bi pokušao spasiti dukate koje mu je sin umjesto u trgovinu uložio u ljubav i užitke. Nakon što ju je 1938. godine, prepoznavši modernost Držićeva dramskoga sloga, Marko Fotez obradio i postavio u zagrebačkom HNK-u, "Dundo" ne silazi s hrvatskih i mnogih europskih pozornica.
Izvedba u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu prvo je uprizorenje ovoga komada u prostorima sjeverozapadne Hrvatske u posljednjih 40 godina (prethodna premijera održana je 17. rujna 1968., a prije toga Dundo Maroje je postavljan 1946. i 1948.). Pristup redatelja Vasilija Senina i dramaturga Vladimira Stojsavljevića svojom će osebujnošću i inovativnošću sigurno izazvati pozornost kazališne javnosti pa i polemičke reakcije, kojima se unaprijed veselimo.